Technostres

            Syndrom, který byl uznán jako další nemoc z povolání. Nejde o syndrom vyhoření, ale o neschopnost adaptovat se na sociální a technologický tlak. Člověk dnes bez nejrůznějších přístrojů nedokáže pracovat ani žít. Usnadňují život, ale také ho někdy dokážou pořádně zkomplikovat. Pro mnohé se technika stává zdrojem nočních můr.

            Termín technostres použil poprvé v roce 1984 americký psychoterapeut Craig Brod. Dnes je technostres běžně uznávaným problémem, kterým trpí obrovské množství lidí. Jde o patologický stav spojený s neschopností adaptace na přístroje používané v pracovním prostředí. Podle názoru psychologů tento stres může mít za čas dokonce vážnější důsledky než AIDS a rakovina. Prvním symptomem technostresu je úzkost. Projevuje se záchvaty hněvu, bolestmi hlavy, nočními můrami nebo trvalým odporem přijímat instrukce o chodu technických přístrojů nezbytných k práci.

            Podle výzkumů lidem nejvíc vadí pomalost softwaru, zamrznutí systému, ztráta dat, chyby v programování, spamy, dotěrné internetové reklamy a problémy s novými programy a příslušenstvím. Člověka se zmocňuje pocit bezmocnosti a frustrace. Internet je ze způsobů mezilidské komunikace nejvíce náchylný k agresivitě. Vytáčí uživatele třeba pomalým stahováním dat, situacemi, kdy se internetová stránka zablokuje a komunikace se přeruší až po chybné odkazy či informace.

            Odborníci používají k léčbě tohoto novodobého syndromu různé strategie. Jedna z nich vede k prostému zlepšení vztahu k přístrojům zaujmutím správné polohy, například správným držením těla při práci s počítačem a omezení doby práce s přístroji. Jiná strategie se zaměřuje na trénování asertivity pacienta vyvracením jeho představ o tom, že není schopen přístroj používat. Žádné zaručené postupy ale neexistují. Pro tento syndrom jednadvacátého století se zatím stále hledají účinná řešení.

                                                                       (Zdroj časopis 100+1 4/2010)

            Dnes v podstatě všechny obory lidské činnosti vyžadují využívání nejrůznějších přístrojů, přinejmenším počítačů. Starší lidé, kteří se s počítači během své předchozí pracovní kariéry nesetkali, mají nezřídka kdy strach ze zacházení s těmito přístroji, zdráhají se těmto zručnostem učit a tím snižují svou pozici na trhu práce. Naštěstí již povinná školní docházka na základních školách dává žákům možnost seznámit se se základy práce na počítači. To zvyšuje jejích orientaci v počítačovém prostředí moderní doby, ale také náchylnost k využívání počítačů jako zdroje zábavy. Běžnou praxí dneška se již stalo, že vlastní děti učí své rodiče zacházení s počítači a tím jim pomáhají odbourávání tohoto technostresu. Proto děti učte své rodiče zacházet s počítači a rodiče, vy se nestyďte své ratolesti o pomoc a radu požádat.

                                                                                              Lukáš Bílý

Školáci jsou ohroženi kyberšikanou

 

Blíží se začátek školního roku a na děti vedle spolužáků a nových zážitků číhá i zákeřný nešvar, s nímž bojují jak učitelé, tak i rodiče. Jedná se o kyberšikanu, jež zahrnuje zastrašování pomocí mobilních telefonů a internetu. Na budoucí školáky je proto zaměřená nová kampaň Minimalizace šikany.

Až deset procent školáků od 3. do 9. třídy zažilo kyberšikanu, současná kampaň radí rodičům a dětem, jak se s tímto nešvarem vypořádat.132650507 398452824940852 7493621111190082203 n

Co je to kyberšikana

Cílem kyberšikany je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků (např. sms a mms zpráv, videa, emailu, chatu nebo hanlivé webové stránky).

Je to úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje. Jednotlivec nebo skupina útočníků ubližuje takovým způsobem, že se oběť nemůže účinně bránit.

Do základních škol míří před začátkem školního roku 1,5 miliónu letáků, jež mají varovat před šikanováním prostřednictvím sms zpráv nebo internetu.

           Tyto plakáty budou distribuovány do školních sboroven. Mezi školáky a rodiče poputují brožury sdružení Minimalizace šikany.

www.minimalizacesikany.cz

"O takzvané kyberšikaně totiž děti, rodiče ani učitelé stále ještě moc nevědí, a tak se díky kampani Minimalizace šikany dozvědí, kde hledat pomoc," řekla Ivana Šatrová z Nadace O2, která spolu s občanským sdružením Aisis projekt organizuje.

Mezi další kampaně, které pomáhají zvládat nástrahy internetu, patří Bezpečný internet nebo Seznam se bezpečně.

"Urážlivé sms, vyvěšování zesměšňujících videí na webu nebo urážení na Facebooku nemusí být legrace - říká se tomu kyberšikana," stojí na 750 tisících letácích putujících ke všem žákům od 3. do 9. třídy. Na prospektu najdou děti kontakty na bezplatnou Linku bezpečí (800 155 555) a internetovou poradnu (www.minimalizacesikany.cz). Leták má děti především povzbudit, aby se nebály se s problémem kyberšikany někomu svěřit.

"Děti se pohybují ve virtuálním světě až příliš bezstarostně a řada dospělých jim nedokáže říct, jak se před riziky, která zde existují, chránit," upozornila Šatrová. Proto je dalších 750 tisíc letáků určeno rodičům, kteří se zde dozvědí, jak se kyberšikana projevuje a jak mohou svému dítěti pomoci.

Leták by měli dostat na první rodičovské schůzce na začátku školního roku. Zároveň míří do škol plakáty o kyberšikaně, které jsou určené k vyvěšení do sboroven. "Školy často mají pocit, že tím, že se kyberšikana odehrává mimo jejich zdi, se jich netýká. Výzkum ukázal, že tento jev úzce souvisí s klimatem ve třídě, často se propojuje se šikanou tváří v tvář a především to, že 78 procent agresorů navštěvuje stejnou třídu nebo školu jako oběť," uvedla manažerka projektu proti šikaně Jana Udatná.

Zákaz mobilů ve škole však prý nic neřeší. "Když nebudou mít mobil, najdou si jiný způsob," myslí si Šatrová. Plán nového ministra školství Josefa Dobeše (VV), díky němuž by mohl kantor na základě smlouvy s rodiči dočasně zabavit mobil zlobivému žákovi, však odbornice na šikanu vítají.                                                            Zdroj – www.novinky.cz

Zdali tyto letáky něčemu pomohou ukážš pouze čas, ovšem pokud se proti kyberšikaně nic dělat nebude, budou se její případy pouze rozrůstat a proto, pokud víte o nějakém podobném případu hledejte pomoc ať již pro sebe nebo pro šikanované spolužáky.

                                                                                                          Lukáš Bílý

Notebook jako náhrada školního sešitu

Notebooky se používají ve školách stále častěji. Po vzoru vysokoškolských studentů nahrazují přenosnými počítači těžké školní sešity i žáci středních a dokonce i základních škol. Na trhu je celá řada laptopů, které jsou určeny především pro studenty.

Notebooky pro prvňáčky
V Polsku považují notebooky při studiu takřka za nutnost, a to dokonce už na základních školách. Již více než rok nosí žáčci v jihopolských Katovicích do škol přenosné počítače, které váží přesně jeden kilogram. Nahradili jimi učebnice, slovníky, mapy i tabulky s matematickými vzorečky. 
Všechny notebooky jsou ve třídách připojeny do bezdrátové školní sítě a jsou kontrolovány hlavním učitelským počítačem. „Díky tomu každý kantor přesně ví, co žáci na počítačích dělají. Navíc místo aby posílal neposlušné jedince za dveře, stačí, když je na chvilku odpojí od systému,“ pochvalovala si práci s notebooky ředitelka katovické základní školy Teresa Liburská Lójová. 
„Velkou výhodou je tlačítko na přivolání učitele, které má každý laptop. Dříve se totiž žáci báli ptát, když něčemu nerozuměli, aby se nezesměšnili před ostatními. Teď stačí stisknout tlačítko a kantorovi se na monitoru objeví informace, kdo a s čím potřebuje pomoci,“ vysvětlila ředitelka. 
Jedním z hlavních kritérií při výběru notebooku pro studijní účely je jeho hmotnost. Každý gram v aktovce navíc je při každodenním nošení znát. I mezi nejlevnějšími přenosnými počítači je možné vybrat přístroje, které neváží ani celý kilogram.
Odborníky na nízkou váhu jsou takzvané netbooky, které váží skoro třikrát méně než klasické notebooky. Vyznačují se velice kompaktním tělem. Jejich monitory mají úhlopříčku od 9 do 11 palců. Pro porovnání velké laptopy jsou vybaveny 15palcovým displejem.

Bez elektrické zásuvky celý školní den 
Většina netbooků s cenou okolo šesti tisíc korun je vybavena procesorem Intel Atom, který nabídne až 30krát nižší spotřebu, než je tomu u dnešních počítačových sestav. Díky tomu může netbook pracovat na baterii bez elektrické zásuvky klidně až deset hodin – tedy celý školní den.
Nevýhodou atomových procesorů je ale jejich nízký výkon, který odpovídá počítačům z roku 2000. Zakoupit je možné ale také modely s cenou nad deset tisíc korun, které jsou vybaveny dostatečně výkonnými procesory AMD Athlon či Intel Celeron. Takové netbooky se už dokážou rovnat i klasickým notebookům.

Multimediální notebook pro náročné 
Netbooky nejsou rozhodně určeny pro každého. Některým uživatelům nemusí vyhovovat titěrné klávesy při psaní, stejně jako displej s nízkým rozlišením, který může být při brouzdání na internetu nepohodlný.
Náročnější studenti proto ocení spíše velké notebooky. Ty už v dnešní době směle konkurují klasickým stolním počítačům. Mají výkonné procesory i grafické karty, tunery pro příjem televizního vysílání a pevné disky s vysokou kapacitou.
Počítat však musíme s tím, že jejich pořizovací cena je dvakrát vyšší než v případě netbooku.

Odolnost hraje prim 
Při výběru přenosného počítače pro studenty je vhodné myslet také na jeho odolnost, aby vydržel i méně šetrné zacházení.
Plasty laptopu by měly být dostatečně tvrdé, aby se nikde neprohýbaly a perfektně chránily jednotlivé součástky uvnitř. Vybírat můžeme také z dražších modelů, které mají dokonce kovové tělo.

zdroj Novinky.cz

Jde sice zajímavou alternativou používání notebooků ve školách a pokud budou používány na podobném principu jako ve zmíněném Polsku, mohlo by toto docela dobře fungovat, místo nošení těžkých učebnic a sešitů by žáci nosili s sebou pouze jednu "krabici". Používání notebooků ve školách má ovšem svá nemalá úskalí, která by bylo dobré předem ošetřit. Velmi mnoho lidí v dnešní době nebere totiž počítač pouze jako nástroj pracovní, ale především jako nástroj zábavní. Často by proto hrozilo využívání notebooků k jiným účelům než k nimž byl pořízen a tudíž by hrozilo snížení koncentrace a vnímání výkladu. Počítač může být dobrý pomocních, ale také špatný pán.

Lukáš Bílý

Příliš času před TV nebo počítačem škodí i aktivním dětem

Dětem, které před monitorem počítače nebo televizní obrazovkou tráví přes dvě hodiny denně a víc, hrozí, že se u nich objeví psychické problémy, a to bez ohledu na to, jak jsou jinak během dne aktivní. Tvrdí to vědci z britské Bristolské univerzity, o jejichž studii zveřejněné v časopise Pediatrics v úterý informovala agentura Reuters.

Výzkumu se zúčastnilo více než tisíc dětí ve věku deset a 11 let. Týden měly vyplňovat dotazník s otázkami na svůj duševní stav, problémy s vrstevníky a na to, kolik času stráví před televizí nebo počítačem. Vědci mezitím měřili jejich tělesnou aktivitu.

Pravděpodobnost větších psychických obtíží byla asi o 60 procent vyšší u dětí, které před některou z obrazovek trávily přes dvě hodiny denně, v porovnání s těmi, které tam trávily méně času. U dětí s více než dvěma hodinami denně před oběma obrazovkami se tato pravděpodobnost více než zdvojnásobila. Na výsledky přitom neměly vliv obvyklé faktory jako pohlaví nebo věk, ale ani to, jak byly děti ve zbytku dne aktivní.

"Je známo, že fyzická aktivita prospívá tělesnému i duševnímu zdraví u dětí, a nyní tu je důkaz, že sezení před obrazovkou je spojeno s negativním chováním," řekla Reuters výzkumnice Angie Pageová. "Ale nebylo jasné, jestli vysoké hodnoty pro pohyb u dětí 'vyrovnají' vysoké hodnoty sledování obrazovky," dodala.

Výsledky to ale podle vědců zřejmě nenaznačují. Sedavá aktivita s psychickou pohodou prý pravděpodobně nesouvisí tolik jako činnost, které se přitom děti věnují. Podle Pageové tak čtení nebo vypracovávání domácích úkolů negativní vliv neměly. Výzkumníci však podle Reuters přiznali některá omezení během studie včetně schopnosti dětí přesně si při vyplňování dotazníku vybavit, čím se zabývaly.

Zdroj Novinky.cz

Nejnebezpečnější hesla, která můžete zadat do počítače

Nejrůznější hesla a číselné kódy jsou neodmyslitelnou součástí dneška. Pomáhají nám chránit peníze na bankovních účtech, zprávy v emailu, důvěrné dokumenty v počítačích i přístup k osobním údajům na internetu. Většina lidí ale používá často nevhodná hesla, která jsou velice snadno odhalitelná. Bezpečnostní společnost Impreva proto nyní vytvořila žebříček nejnebezpečnějších hesel, která není vhodné používat.

Většina lidí má příliš krátká hesla. Jejich prolomení trvá hackerovi jen pár minut.

Jak vzniklo heslo

Původ hesel spadá až do středověku, kdy se za pomoci hesla rozpoznávali vlastní lidé od nepřátel. Bylo to obvykle nějaké předem domluvené slovo.

V současné době jsou však hesla nejčastěji využívána při práci s počítačem. Uživatel je často od ostatních odlišen svým uživatelským jménem (login).

Při přihlášení do systému uživatel kromě svého unikátního loginu zadává do systému také heslo.

Svůj průzkum vytvořila společnost Impreva díky hackerovi, který vystupuje na internetu pod přezdívkou Igigi. Tomu se totiž podařilo na konci loňského roku získat přístupová hesla k miliónům uživatelských účtů na serveru Rockyou.com. Aby dokázal, že tyto citlivé informace opravdu získal, nabídl všechna hesla na svém blogu ke stažení.

A právě toho využila bezpečnostní firma, neboť získala přístup k více než 32 miliónům uživatelských hesel z celého světa. Díky takto početnému vzorku lidí mohla sestavit žebříček nejjednodušších a nejčastěji se opakujících hesel, která jsou tedy i pro průměrného hackera lehko odhalitelná.

Jak je podle následující tabulky patrné, nejčastěji lidé používají jako heslo řadu za sebou jdoucích čísel.

Deset nejnebezpečnějších hesel

Pořadí             Heslo                          Počet uživatelů používajích heslo

 1. 1.                     123456                       290 731
 2. 2.                     12345                         79 078
 3. 3.                     123456789                 76 790
 4. 4.                     Password                    61 958
 5. 5.                     iloveyou                      51 622
 6. 6.                     princess                       35 231
 7. 7.                     rockyou                      22 588
 8. 8.                     1234567                     21 726
 9. 9.                     12345678                   20 553
 10. 10.                   abc123                        17 542

Průzkum také kromě nejpoužívanějších hesel prozradil, že lidé často nekladou důraz na délku hesla. Ta je přitom důležitá, pokud hacker nechá u chráněného účtu vypočítávat všechny možné kombinace.

Čtyři procenta lidí používají heslo, které obsahuje pouze pět znaků. 26 % uživatelů používá šestimístný kód k ochraně svých dat a 19 % sedmimístný, 20 % osmimístný a 12 % devítimístní. Zbylých 19 % pak používá heslo delší než deset znaků.

Čtyřmístné heslo hacker prolomí za dvě minuty

Speciální programy hackerského podsvětí dokážou čtyřmístné heslo, složené z číslic od nuly do devítky, prolomit za dvě minuty.

Výkon dvoujádrových a čtyřjádrových procesorů totiž dovolí za jednu vteřinu prověřit na běžné počítačové sestavě až 100 možných kombinací.

V tabulce vidíte, kolik různých kombinací z čísel a malých i velkých písmen je možné vytvořit. Pro představu je u každého údaje napsán i přibližný čas, který hacker potřebuje na to, aby vaše heslo prolomil.

Hesla složená jen z malých písmen abecedy

Počet znaků                Počet kombinací                     Potřebný čas na prolomení

 1. 4                                 456976                                   1,5 minuty
 2. 8                                 208827064576                       2,5 hodiny
 3. 12                               95428956661682200             121 let

Jak je z tabulky patrné, delší hesla se prolamují pochopitelně hůře. Většina lidí bohužel používá jako heslo jméno svého domácího mazlíčka.

Případně nějaké povědomé slovo, které se jim dobře zapamatuje. Čtyřmístné heslo není pro hackera žádný problém.

Hesla složená ze všech existujících znaků

Počet znaků                Počet kombinací                                Potřebný čas na prolomení

 1. 4                                 268435456                                         4 minuty
 2. 8                                 72057594037927900                         91 let
 3. 12                               19342813113834100000000000       24,5 miliardy let

Druhá tabulka nám napovídá, že nejlépe naše data a soukromí ochrání alespoň osmimístná hesla. Delší hesla je také zpravidla dobré kombinovat s číslicemi a různými znaky, aby se nejednalo pouze o běžně používaná slova.

Zdroj www.novinky.cz

            Již v jednom z předchozích článků jste se mohli dočíst o různých podvodných způsobech získávání hesel od uživatelů internetu tzv, Fishingu. Tento výzkum pouze potvrdil, že zvolení správného hesla není vůbec jednoduchou záležitostí a není naškodí zvolit heslo delší z větším množstvém znaků. Čím lepší heslo, tím bezpečnější informace, úspory a ostatní záležitosti uložené na internetu.

                                                                                                          Lukáš Bílý

Free Joomla! templates by Engine Templates