Notebook jako náhrada školního sešitu

Notebooky se používají ve školách stále častěji. Po vzoru vysokoškolských studentů nahrazují přenosnými počítači těžké školní sešity i žáci středních a dokonce i základních škol. Na trhu je celá řada laptopů, které jsou určeny především pro studenty.

Notebooky pro prvňáčky
V Polsku považují notebooky při studiu takřka za nutnost, a to dokonce už na základních školách. Již více než rok nosí žáčci v jihopolských Katovicích do škol přenosné počítače, které váží přesně jeden kilogram. Nahradili jimi učebnice, slovníky, mapy i tabulky s matematickými vzorečky. 
Všechny notebooky jsou ve třídách připojeny do bezdrátové školní sítě a jsou kontrolovány hlavním učitelským počítačem. „Díky tomu každý kantor přesně ví, co žáci na počítačích dělají. Navíc místo aby posílal neposlušné jedince za dveře, stačí, když je na chvilku odpojí od systému,“ pochvalovala si práci s notebooky ředitelka katovické základní školy Teresa Liburská Lójová. 
„Velkou výhodou je tlačítko na přivolání učitele, které má každý laptop. Dříve se totiž žáci báli ptát, když něčemu nerozuměli, aby se nezesměšnili před ostatními. Teď stačí stisknout tlačítko a kantorovi se na monitoru objeví informace, kdo a s čím potřebuje pomoci,“ vysvětlila ředitelka. 
Jedním z hlavních kritérií při výběru notebooku pro studijní účely je jeho hmotnost. Každý gram v aktovce navíc je při každodenním nošení znát. I mezi nejlevnějšími přenosnými počítači je možné vybrat přístroje, které neváží ani celý kilogram.
Odborníky na nízkou váhu jsou takzvané netbooky, které váží skoro třikrát méně než klasické notebooky. Vyznačují se velice kompaktním tělem. Jejich monitory mají úhlopříčku od 9 do 11 palců. Pro porovnání velké laptopy jsou vybaveny 15palcovým displejem.

Bez elektrické zásuvky celý školní den 
Většina netbooků s cenou okolo šesti tisíc korun je vybavena procesorem Intel Atom, který nabídne až 30krát nižší spotřebu, než je tomu u dnešních počítačových sestav. Díky tomu může netbook pracovat na baterii bez elektrické zásuvky klidně až deset hodin – tedy celý školní den.
Nevýhodou atomových procesorů je ale jejich nízký výkon, který odpovídá počítačům z roku 2000. Zakoupit je možné ale také modely s cenou nad deset tisíc korun, které jsou vybaveny dostatečně výkonnými procesory AMD Athlon či Intel Celeron. Takové netbooky se už dokážou rovnat i klasickým notebookům.

Multimediální notebook pro náročné 
Netbooky nejsou rozhodně určeny pro každého. Některým uživatelům nemusí vyhovovat titěrné klávesy při psaní, stejně jako displej s nízkým rozlišením, který může být při brouzdání na internetu nepohodlný.
Náročnější studenti proto ocení spíše velké notebooky. Ty už v dnešní době směle konkurují klasickým stolním počítačům. Mají výkonné procesory i grafické karty, tunery pro příjem televizního vysílání a pevné disky s vysokou kapacitou.
Počítat však musíme s tím, že jejich pořizovací cena je dvakrát vyšší než v případě netbooku.

Odolnost hraje prim 
Při výběru přenosného počítače pro studenty je vhodné myslet také na jeho odolnost, aby vydržel i méně šetrné zacházení.
Plasty laptopu by měly být dostatečně tvrdé, aby se nikde neprohýbaly a perfektně chránily jednotlivé součástky uvnitř. Vybírat můžeme také z dražších modelů, které mají dokonce kovové tělo.

zdroj Novinky.cz

Jde sice zajímavou alternativou používání notebooků ve školách a pokud budou používány na podobném principu jako ve zmíněném Polsku, mohlo by toto docela dobře fungovat, místo nošení těžkých učebnic a sešitů by žáci nosili s sebou pouze jednu "krabici". Používání notebooků ve školách má ovšem svá nemalá úskalí, která by bylo dobré předem ošetřit. Velmi mnoho lidí v dnešní době nebere totiž počítač pouze jako nástroj pracovní, ale především jako nástroj zábavní. Často by proto hrozilo využívání notebooků k jiným účelům než k nimž byl pořízen a tudíž by hrozilo snížení koncentrace a vnímání výkladu. Počítač může být dobrý pomocních, ale také špatný pán.

Lukáš Bílý

Free Joomla! templates by Engine Templates