Školáci jsou ohroženi kyberšikanou

 

Blíží se začátek školního roku a na děti vedle spolužáků a nových zážitků číhá i zákeřný nešvar, s nímž bojují jak učitelé, tak i rodiče. Jedná se o kyberšikanu, jež zahrnuje zastrašování pomocí mobilních telefonů a internetu. Na budoucí školáky je proto zaměřená nová kampaň Minimalizace šikany.

Až deset procent školáků od 3. do 9. třídy zažilo kyberšikanu, současná kampaň radí rodičům a dětem, jak se s tímto nešvarem vypořádat.132650507 398452824940852 7493621111190082203 n

Co je to kyberšikana

Cílem kyberšikany je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků (např. sms a mms zpráv, videa, emailu, chatu nebo hanlivé webové stránky).

Je to úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje. Jednotlivec nebo skupina útočníků ubližuje takovým způsobem, že se oběť nemůže účinně bránit.

Do základních škol míří před začátkem školního roku 1,5 miliónu letáků, jež mají varovat před šikanováním prostřednictvím sms zpráv nebo internetu.

           Tyto plakáty budou distribuovány do školních sboroven. Mezi školáky a rodiče poputují brožury sdružení Minimalizace šikany.

www.minimalizacesikany.cz

"O takzvané kyberšikaně totiž děti, rodiče ani učitelé stále ještě moc nevědí, a tak se díky kampani Minimalizace šikany dozvědí, kde hledat pomoc," řekla Ivana Šatrová z Nadace O2, která spolu s občanským sdružením Aisis projekt organizuje.

Mezi další kampaně, které pomáhají zvládat nástrahy internetu, patří Bezpečný internet nebo Seznam se bezpečně.

"Urážlivé sms, vyvěšování zesměšňujících videí na webu nebo urážení na Facebooku nemusí být legrace - říká se tomu kyberšikana," stojí na 750 tisících letácích putujících ke všem žákům od 3. do 9. třídy. Na prospektu najdou děti kontakty na bezplatnou Linku bezpečí (800 155 555) a internetovou poradnu (www.minimalizacesikany.cz). Leták má děti především povzbudit, aby se nebály se s problémem kyberšikany někomu svěřit.

"Děti se pohybují ve virtuálním světě až příliš bezstarostně a řada dospělých jim nedokáže říct, jak se před riziky, která zde existují, chránit," upozornila Šatrová. Proto je dalších 750 tisíc letáků určeno rodičům, kteří se zde dozvědí, jak se kyberšikana projevuje a jak mohou svému dítěti pomoci.

Leták by měli dostat na první rodičovské schůzce na začátku školního roku. Zároveň míří do škol plakáty o kyberšikaně, které jsou určené k vyvěšení do sboroven. "Školy často mají pocit, že tím, že se kyberšikana odehrává mimo jejich zdi, se jich netýká. Výzkum ukázal, že tento jev úzce souvisí s klimatem ve třídě, často se propojuje se šikanou tváří v tvář a především to, že 78 procent agresorů navštěvuje stejnou třídu nebo školu jako oběť," uvedla manažerka projektu proti šikaně Jana Udatná.

Zákaz mobilů ve škole však prý nic neřeší. "Když nebudou mít mobil, najdou si jiný způsob," myslí si Šatrová. Plán nového ministra školství Josefa Dobeše (VV), díky němuž by mohl kantor na základě smlouvy s rodiči dočasně zabavit mobil zlobivému žákovi, však odbornice na šikanu vítají.                                                            Zdroj – www.novinky.cz

Zdali tyto letáky něčemu pomohou ukážš pouze čas, ovšem pokud se proti kyberšikaně nic dělat nebude, budou se její případy pouze rozrůstat a proto, pokud víte o nějakém podobném případu hledejte pomoc ať již pro sebe nebo pro šikanované spolužáky.

                                                                                                          Lukáš Bílý